Termy Szaflary Gorący Potok baseny termalne Gazdówka Zbójnicka

Atrakcje

Szlak Papieski jest to szlak turystyczny biegnący ścieżkami, które przed laty przemierzał Karol Wojtyła. Przypomina o miejscach, przez które nasz papież wędrował – najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież. Szlak Papieski to bardzo czesta i popularna  trasa pielgrzymek do Ludzmierza.

Ludźmierz – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Położona jest w południowej Małopolsce w regionie geograficznym Kotlina Nowotarska i historyczno-etnograficznym Podhale. Ludźmierz jest najstarszą wsią na Podhalu, położoną ok. 2 km od Nowego Targu i ok. 85 km na południe od Krakowa.

W roku 1234 w Ludźmierzu rozpoczęła się budowa kościoła. Cystersi z Jędrzejowa otrzymali z rąk Teodora Gryfity ziemię zwaną Ludźmierz i w 1238 roku zakończyli budowę kościoła. Cystersi zostali w Ludźmierzu aż do roku 1824.

W okresie zaborów Ludźmierz wraz z Krauszowem i Rogoźnikiem stanowił odrębne dominium. W wyniku reform józefińskich majątek klasztorny w Ludźmierzu został skonfiskowany na rzecz Funduszu Religijnego (1782). W dniu 7 czerwca 1819 roku klucz ludźmierski w drodze licytacji nabyty został przez Wojciecha Przerwę Tetmajera za cenę 14095 florenów. W latach 1824-1859 właścicielem Ludźmierza była pochodząca z Węgier rodzina Homolaczów. W 1859 r. majątek ludźmierski w drodze pierwokupu kupił Adolf Przerwa Tetmajer. W latach 1877-1883 trwał proces pozbywania się dóbr. Zabudowania dworskie z ogrodem i polem „dunajczyska” nabyli Żydzi z Nowego Targu.

W 1811 roku grunty ludźmierskie były podzielone na 9 ról kmiecych, 1 rolę kościelną, 1 rolę pańską i 4 zagrody. Role kmiece nosiły nazwy: Waloszowa, Klejowa, Krasoniowa, Siutowa, Jachymowa, Czajowa, Glistowa, Handzlowa, Parcicowa lub Górzowa.

W Ludźmierzu urodził się poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

W Ludźmierzu znajduje się sanktuarium maryjne, które 18 maja 2001 zostało podniesione do godności bazyliki mniejszej. Jest to religijne centrum Podhala oraz stanowi cel wielu pielgrzymek.

W Ludźmierzu miało miejsce wydarzenie, uznawane przez niektórych za prorocze. 15 sierpnia 1963 r., w trakcie Uroczystości Koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, której przewodniczył prymas Polski Stefan Wyszyński, biskup Karol Wojtyła chwycił w locie berło, które wypadło z ręki figury. Wydarzenie to zostało zarejestrowane i można je zobaczyć w filmie Świadectwo

7 czerwca 1997 w Ludźmierzu gościł papież Jan Paweł II. Odmówił różaniec razem z wiernymi zgromadzonymi w Ogrodzie Różańcowym.

Szlaki papieskie nie są osobno wytyczonymi trasami, prowadzone są np. po istniejących szlakach górskich PTTK. W niektórych miejscach stanęły na nich specjalne tablice informacyjne oraz drogowskazy.

Pomysłodawcą utworzenia Szlaków Papieskich jest Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie.

W okresie zimy w sąsiedztwie ośrodka funkcjonują wyciągi narciarskie z całym zapleczem rekreacyjnym.

Wyciągiem godnym polecenia jest nowopowstała stacja narciarska SkiSuche znajdująca się niespełna 7  km od naszego ośrodka. Na narciarzy czekają tam 3 trasy o długości 950 m oraz nowoczesny czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Średnie nachylenie stoku wynosi 20% a różnica wzniesień to 130 m.

Kolejną stacją narciarską znajdującą się w bliskiej odległości (ok. 9 km) od naszego obiektu jest Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda. Jest to stok o dosyć dużym stopniu trudności, posiadający kilka tras zjazdowych, gdzie latem czynna jest też trasa rowerowa prowadząca ze szczytu pod dolną stację kolejki. Na terenie ośrodka znajduje się czteroosobowa kolej krzesełkowa oraz wyciągi orczykowe. Długość stoku wynosi ok. 1000 m Trasa posiada homologację FIS.

Bardzo popularną i znaną licznej rzeszy adeptów sportów zimowych jest kolej krzesełkowa na Polanie Szymoszkowej. Górna stacja znajduje się w odległości ok. 10 km od naszego ośrodka. Dla narciarzy i snowboardzistów dostępne są dwie koleje linowe. Duża kolej sześcioosobowa, biegnąca na szczyt Gubałówki, to propozycja dla wprawnych w zjeździe oraz turystów żądnych widoków. Mniejsza kolej, biegnąca do połowy stoku, to idealna propozycja dla początkujących narciarzy. Długość tras to odpowiednio – ok. 1300 m i 360 m.

W odległości ok.15 km od Gazdówki Zbojnickiej zlokalizowana jest Stacja Narciarska Małe Ciche. Znajduje się tu nowoczesna czteroosobowa, wyprzęgana kolej krzesełkowa o długości 1250 m, oraz dwa wyciągi orczykowe. Jest to trasa o średnim stopniu trudności.

Następnym punktem na trasie wyciągów narciarskich jest Stacja Narciarska Witów-Ski z czteroosobową koleją krzesełkową i trasą o długości poniżej 1000 m. Stacja znajduje się w odległości 24 km od ośrodka.

Warte zauważenia są też wyciągi w Jurgowie czy Czarnej Górze. Oprócz walorów takich jak dobrze przygotowane trasy zjazdowe, piękna panorama Tatr, bardzo dobrze prosperująca infrastruktura zimowa, turystów przyciąga też bliska odległość do granicy słowackiej. Od Banskiej Wyznaej wyciągi te są oddalone ok. 24 km.

Nie sposób pominąć największego kompleksu narciarskiego na Podhalu jakim jest Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Posiada ona dużą liczbę tras zjazdowych o wszystkich poziomach trudności. Znajdziemy tam kolej linową sześcioosobową, z osłonami przeciwwietrznymi, podgrzewanymi siedzeniami oraz kilka innych kolei linowych, wyciągów orczykowych oraz talerzykowych. Trasy zostały tak wytyczone aby mogli korzystać z nich narciarze i snowboardziści posiadający różne umiejętności jazdy. Najdłuższa z tras ma 1380 m długości. Odległość do Białki Tatrzańskiej wynosi ok. 24 km.

Najbardziej znaną stacją narciarską w Polsce jest Kasprowy Wierch. Jest to jedyna stacja w Polsce o charakterze alpejskim. Podstawowym sposobem dostania się na Świętą Górę Narciarzy jest kolej linowa, której stacja początkowa znajduje się w Kuźnicach. Z Kasprowego Wierchu prowadzą dwie podstawowe trasy narciarskie: Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa (posiada homologację FIS). Trasy te mają przedłużenia (Nartostrada Gąsienicowa i Nartostrada Goryczkowa) umożliwiające zjazd na nartach aż do Kuźnic. Długość wyciągu w Kotle Gąsienicowym wynosi 1180 m a jego przewyższenie 352 m. Trasa w Kotle Goryczkowym, łącznie z nartostradą biegnącą do Kuźnic ma różnicę poziomów 950 m i liczy 8 km. Na Kasprowym Wierchu możemy jeździć od grudnia do maja.

Na Podhalu możemy również uprawiać narciarstwo biegowe. Polecamy profesjonalnie przygotowane trasy biegowe znajdujące się między innymi: w rejonie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej, na Chotarzu lub na terenie Ośrodka Biatlonowego Kiry w Kościelisku.

Dla osób kochających góry i tatrzańską przyrodę polecamy wycieczki skiturowe. Na Podhalu jest wiele tras spacerowo-widokowych doskonale nadających się do rozpoczęcia przygody z tą formą spędzania czasu w górach. Po opanowaniu techniki chodzenia na fokach można wyruszyć na wyprawy w wyższe partie gór. Polecamy wyprawy indywidualne lub w małych grupach pod okiem instruktora. Skialpinizm można uprawiać w Tatrach od połowy listopada do połowy maja..

Będąc na Podhalu warto także skorzystać z wód geotermalnych w Szaflarach ( Gorący Potok, Termy Szaflary), Bukowinie Tatrzańskiej (Termy Bukowina), Białce Tatrzańskiej ( Termy Bania), Chochołów (Termy Chochołowskie)

Gazdówka Zbójnicka wyposażona jest w bezprzewodowe łącze internetowe.


Służymy pomocą w organizacji imprez integracyjnych:

Paintball
Rafting
Terenowe gry integracyjne (narty, jazda rowerowa, jazda skuterem, spływ kajakami)
Napady i imprezy Zbójnickie o różnych wariantach
Off-road
Quady
watra z góralami
biesiady góralskie
wieczorki folklorystyczne
imprezy tematyczne
kuligi
kapela góralska

termy
Wiele innych imprez wiecej na www.zboje.pl